piątek, 12 lutego 2010

Dlaczego w Cyklozie nie sprzedajemy Coca Coli?


Są ku temu dwa zasadnicze powody: pierwszy to monopolizacja rynku na skalę globalną do jakiej dąży koncern Coca Cola Company, a drugi to oblicze firmy jakiego większość z nas mieszkańców Europy nie ma szans poznać, a jest to bezwzględny wyzysk pracowników i środowiska naturalnego w krajach trzeciego świata czyli w miejscach skąd zwykle nie ma relacji w wiadomościach. No chyba, że trafi się tam trzęsienie ziemi.


1. Jeżeli pijecie na co dzień Coca-Colę mogliście nawet tego nie zauważać, ale coraz trudniej znaleźć sklep, kawiarnię, klub czy restaurację, gdzie dostalibyście inne napoje bezalkoholowe niż te produkowane przez Coca-Cola Company. Obecnie już zdecydowana większość sklepów i lokali gastronomicznych nie sprzedaje innych produktów niż tego koncernu, dotyczy to nie tylko napojów gazowanych, ale także soków, mrożonej herbaty, napojów regenerujących, a nawet wody. W takich miejscach jak centra handlowe, normą jest, że tamtejsze restauracje sieciowe oferują wyłącznie produkty coca coli. Ta strategia wypierania wszelkiej konkurencji to oczywiście nie przypadek, koncern oferuje właścicielom w zamian za wyłączność lodówki, darmowe szyldy reklamowe z nazwą sklepu i inne bonusy. Automaty z produktami Coca-Coli są obecne w szkołach, firmach, zakładach pracy i urzędach. Strategia jest prosta, Coca-Cola ma być dostępna wszędzie. Naturalnie Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem, podobną monopolistyczną strategię stosuję ten koncern w innych krajach w Europie i na świecie. Powoli dochodzimy do sytuacji, gdzie kupno innego napoju niż produkt Coca-Coli wymaga poświęcenia i samozaparcia.
2. Większość z nas kojarzy produkty Coca-Coli z rodzinnym i świątecznym klimatem, bo szczególnie w okresie świąt nasilają się kampanie reklamowe tej marki.
Ten pełen ciepła obraz wystylizowany przez agencje reklamowe i specjalistów od PR to tylko jedna twarz Coca Cola Company. Istniej także druga, znacznie mniej znana i znacznie mniej pogodna, ale dla wielu ludzi na świecie o wiele bardziej realna niż filmiki reklamowe. Inna twarz Coca-Coli to zarzuty zlecania zabójstw i tortur działaczy związku zawodowego Samaltrainal przez szwadrony śmierci w Kolumbii (osiem osób zamordowano, kilkadziesiąt otrzymało groźby śmierci), rozbicie protestów pracowniczych w Dudullu w Turcji, niekontrolowane wypompowywanie wód gruntowych i doprowadzenie do suszy na terenach rolnych w Indiach oraz zanieczyszczanie wielkich powierzchni rakotwórczymi chemikaliami w tym kraju (w wyniku protestów przeciwko działaniom Coca Coli aresztowano trzysta osób), w końcu wykorzystywanie dzieci na plantacjach cukru w Salwadorze. Są to zarzuty dobrze udokumentowane, w tych sprawach interweniowały takie organizacje jak m.in. Human Rights Watch i Amnesty International. Powstał też film dokumentalny „Krwawy smak Coca-Coli” opowiadający o nierównej walce kolumbijskich związkowców  z Samaltrainal z wielkim koncernem.
3. Po za tymi dwoma zasadniczymi powodami od niedawna coraz więcej mówi się o jeszcze jednym aspekcie, dla wielu nie mniej ważnym. Osoby długotrwale pijące Coca-Colę, zaczynają dostrzegać u siebie uzależniające właściwości tego napoju. W sieci funkcjonują nawet grupy wsparcia dla ludzi, którzy spożywają codziennie od jednego do kilku litrów coli i czują, że nie bardzo potrafią już przestać. Powstał nawet termin „cocacolik”, odpowiadający nowemu typowi uzależnienia. Jeżeli nawet są to skrajne przypadki, nie można  zapominać, że Coca-Cola to przede wszystkim bardzo niezdrowy napój, nieprzypadkowo tak świetnie uzupełniający serwowane posiłki w większości lokali typu fast food.
Na razie hasło „zawsze Coca-Cola” to tylko reklama, ale być może już niedługo może stać się czymś więcej – opisem rzeczywistości. Jeżeli nie chcesz świata, gdzie nie masz wyboru, doceń takie miejsce jak to, gdzie świadomie nie sprzedaje się Coca-Coli. Podobnych miejsc jest obecnie w Warszawie zaledwie kilka, niedługo może nie być już żadnego.
 
Bojkotuj koncerny dążące do wyłączności i zysku za wszelką cenę!
Konsumuj świadomie!


Kolektyw Cykloza

7 komentarzy:

tylmur pisze...

I dobrze robicie!

QbaMiszcz pisze...

bardzo dobrze. respekt.

seed pisze...

Gratuluję decyzji i życzę powodzenia!

Anonimowy pisze...

od coli brzuch boli
..albo sie w glowie pierdoli

Anonimowy pisze...

Bardzo słusznie. I miejsce macie super, i sposób w jaki jest prowadzone jest świetny, ale ja żałuję, że można palić. Gdyby nie było można, na pewno bywałabym znacznie częściej.

Anonimowy pisze...

jest pomieszczenie dla palących nie palących :D ja popieram Cykloza całym sercem swojem! Lukas

Anonimowy pisze...

A KTO PIJE COCA_COLĘ ??? Ja nie, Ty nie, oni nie... więc KTO?
to marketingowe wciskanie kitu. howgh