wtorek, 29 grudnia 2009
Warsztaty Pierogowe...
czwartek, 24 grudnia 2009
W styczniu w Cafe Cykloza:
08.01 - Pokaz slajdów z wyprawy rowerowej Zakopane-Istambuł
09.01 - Warsztaty pierogowe http://zlakucharka.blogspot.com/
15.01 - Wernisaż Darko Saric http://www.darkosaric.
16.01 - Italo Disco Party
29.01 - SKAdyktator w Cyklo
30.01 - Tofu Attack
poniedziałek, 21 grudnia 2009
GENDER i EKONOMIA OPIEKI
29 grudnia w godz. 18 – 20, zapraszamy na dyskusję o książce, oraz poczęstunek. Na spotkaniu będziemy miały przyjemność podarować uczestniczkom i uczestnikom pierwsze egzemplarze pierwszej książki Think Tanku Feministycznego.
Opieka, rozumiana jako instytucje i praca opiekuńcza i reprodukcyjna jest niezbędna, aby jednostka mogła przeżyć i się rozwijać. Bez tej pracy, którą w większości wykonują kobiety, społeczeństwo zniknęłoby w ciągu jednego pokolenia. Chociaż praca opiekuńcza zaspokaja szeroko rozumiane potrzeby społeczne i przyczynia się do dochodu narodowego, to nie jest traktowana jako aktywność ekonomiczna. Do polityki opieka wchodzi co najwyżej jako kwestia godzenia pracy zawodowej z zajmowaniem się dziećmi czy jako element domowej wojny płci o to, kto wykona prace domowe. W tej książce ujmujemy opiekę jako fundament, na którym nie tylko opiera się rodzina, ale także rynek, państwo i kultura.
Książka Gender i ekonomia opieki jest zbiorem tekstów z feministycznej krytyki społecznej, w tym z ekonomii, filozofii, socjologii, nauk politycznych podejmujących krytyczne analizy opieki i reprodukcji społecznej w kontekście neoliberalnej restrukturyzacji, reform ochrony zdrowia, migracji, i kryzysu finansowego. Autorki ugruntowują swoje analizy w doświadczeniach kobiet z Polski, Norwegii, Italii, Holandii, Chile, Argentyny, Brazylii, Azji Południowo-Wschodniej i z Kanady, oraz pokazują związki między tymi doświadczeniami a przemianami politycznymi w skali makro, w tym także jak ruch kobiet odpowiadał na reprywatyzację opieki.
Na spotkaniu przedstawimy omawianie w książce koncepcje pracy opiekuńczej, ekonomii opieki, reprodukcji społecznej. Odniesiemy się do polskiego przykładu pracy pielęgniarek i ich protestów w kontekście reformy zdrowia. Ale rama opieki jest przydatna nie tylko do krytycznej analizy. Feministyczna etyka opieki może być także punktem wyjścia do wyobrażenia sobie państwa, rynku i społeczeństwa, które uznają podstawową rolę opieki, jak i alternatywnych ścieżek rozwoju.
Think Tank Feministyczny
www.ekologiasztuka.pl/think.
wtorek, 15 grudnia 2009
Wystawa desekorolek...
czwartek, 3 grudnia 2009
JUŻ 2 LATA
II Urodziny Cafe Cyklozy,
które odbędą się w sobote 12 grudnia.
Zaczynamy o 20:00, zagra PettyCrimeSoundSystem,
będą drum&bass'y oraz klasycznie:
poniedziałek - czwartek 12:00 - 23:00
piątek 12:00 - ??
sobota 13:00 - 22:00
niedziela nieczynne
----------------------------------------
18.12 - wernisaż prac Agnieszki Prus
19.12 - 'Antyfaszyzm w okresie międzywojennym',
25.12 - ImigrantPunkParty
poniedziałek, 30 listopada 2009
poniedziałek, 23 listopada 2009
środa, 18 listopada 2009
zagrają: Mr. Klon i DJ Wash.
Po prostu... YOU KNOW MY STEEZ!!!
wtorek, 17 listopada 2009
Globalna Warszawa - gra miejska w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej
sobota 21.11, start: godzina 12.00; finał: godzina 15.00 – rozdanie nagród, pokaz filmu „Rewolucja smaku”, promocja przewodnika „Jak mówić dzieciom polskim o dzieciach z Afryki”, stoiska organizacji pozarządowych.
lub
http://www.facebook.com/#/
niedziela, 8 listopada 2009
Dmitrij Briskin, ma 23 lata, studiuje w Warszawie stosunki międzynarodowe. Interesuje się muzykę i gra na gitarze.
Na recitalu wykona utwory znanych rosyjskich zespołów takich jak: " Kino ", "DDT", " Czaif", "Splin" i inne. Są to znani i bardzo lubiani wykonawcy rocka z lat 80, 90-tych.Ta muzyka wciąga ludzi każdego pokolenia i z pewnością pozytywnie wpłynie na klimat i nastrój tego wieczoru... wstęp wolny

zaprasza do dyskusji o uchodźcach w Turcji
sobota 14.11
start 15:30
Amnesty International zaprasza do dyskusji o problemie nieprzestrzegania przez Turcję podstawowych przepisów prawa międzynarodowego o ochronie uchodźców i azylantów.
Od godz. 15.30 goście kawiarni Cykloza będą mogli podpisywać się pod petycjami Amnesty International, które adresowane są do władz Turcji o respektowanie przez nich przepisów prawa międzynarodowego dotyczących ochrony uchodźców i azylantów. O godz. 18.30 zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Nie czekaj na mnie.” (ang. „Don’t wait for me.”) w reżyserii Nedim Hazar, który przedstawia historię uchodźców przybywających do Turcji. Po filmie o g. 19.00 rozpocznie się dyskusja, w której udział wezmą m. in. Konstanty Gebert, który podzieli się swoją wiedzą o Turcji oraz Olga Maciaszek z Amnesty International, która specjalizuje się w tematyce uchodźców.
piątek, 30 października 2009
"Remember remember the fifth of November Gunpowder, treason and plot. I see no reason why gunpowder, treason Should ever be forgot..."

(reż. Marco Bellocchio, Włochy 2003)
Oraz wprowadzenie Małgorzaty Gąsiorowskiej
„Wizerunki kobiet bojowniczek, bombowniczek i terrorystek”
Terroryzm kobiecy
baba z bronią
bobowniczka
agresorka.
To tylko niektóre z określeń na kobiety terrorystki.
Kobieta z bronią rozsadza wyobrażenie na temat swojej płci,
zaburza porządek, zagraża symbolicznie i bezpośrednio naszej kulturze.
Dlaczego warto się temu przyjrzeć?
Co jest tak odpychającego i przyciągającego w kobiecym terroryzmie?
Na te niepokorne pytania spróbuje odpowiedzieć sobie i wam
już w przyszły czwartek 5.11. w Cafe Cykloza.
Nowy cykl terrorystycznych filmów. Dowiedz się, sprawdź i podyskutuj!
„Buongiorno, notte” (reż. Marco Bellocchio, Włochy 2003)
Rzym, rok 1978. Chiara, młoda kobieta, wprowadza się ze swoim chłopakiem do nowego mieszkania. Pozornie prowadzi zwyczajne, pełne rutyny życie. Jej kolega Enzo zaczyna jednak podejrzewać, że pod spokojem i opanowaniem Chiary kryje się coś tajemniczego. W istocie okazuje się ona członkinią Czerwonych Brygad, włoskiej podziemnej organizacji terrorystycznej, która przygotowuje się do uprowadzenia byłego premiera Włoch i dokonania na nim egzekucji za domniemane zbrodnie.
Film oparty jest na prawdziwej historii uprowadzenia w 1978 roku byłego premiera Włoch, Aldo Moro. trailer
poniedziałek, 26 października 2009
piątek, 23 października 2009
Zapraszamy na pokaz filmu:

Polska/Republika Południowej Afryki
Język: angielski/polski z angielskimi napisami
Reżyseria: Sarah Diehl
Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem reżyserki
Sarah Diehl i Agnieszki Mrozik
czwartek 29.10, godz. 20:00
Zaraz po upadku PRL-u polskie władze, pod wpływem kościoła katolickiego, zakazały aborcji. Mniej więcej w tym samym czasie władze RPA, reformując system opieki medycznej po upadku apartheidu, aborcję zalegalizowały.
Film „Aborcja i demokracja” pokazuje, że prawny status kobiet jest bezpośrednim efektem uciszania lub wzmacniania kobiecego głosu. Po końcu PRL-u w społeczeństwie polskim i w polskich mediach perspektywa kobieca stała się niewidoczna. Po upadku apartheidu kobiety zostały zaproszone do parlamentu RPA, by wzięły udział w publicznych wysłuchaniach dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
Film niemieckiej reżyserki ukazuje także swoisty paradoks: prawo nie zawsze skutkuje faktycznym dostępem do aborcji i odwrotnie - zakaz aborcji nie eliminuje jej ze społecznego życia. W Polsce nielegalna aborcja jest dostępna I stosunkowo bezpieczna. W RPA kobiety, które mogłyby skorzystać z prawa do aborcji, mają utrudniony dostęp do informacji o zabiegu, są także źle traktowane przez personel medyczny publicznych szpitali.
Tylko zmiany w sposobie myślenia o aborcji, antykoncepcji i zdrowiu reprodukcyjnym mogą wzmocnić i upowszechnić prawo kobiet do wyboru. Na razie 80 tysięcy kobiet rocznie umiera na skutek źle wykonanej aborcji.
Wernisaż:
28 października 2009, środa, godz. 20:00
Olga Borkowska - DNO/bas, miłośniczka drewnianych diabłów, bocznic kolejowych, starych fabryk, małych ogródków działkowych i zardzewiałych kół zębatych. Uzależniona od muzyki i czytania przy jedzeniu (ostatnio książki o II wojnie światowej i dla balansu: o perypetiach romansu Dody i Nergala). W amoku, między Warszawą a Oslo. Dłubie sobie swój projekt "Złe oko", w którego skład wchodzą teksty, zdjęcia i w niedługiej przyszłości muzyka. W Cyklozie po raz pierwszy pokaże teksty i zdjęcia związane z miejscami, które kiedyś były ważne i potrzebne ludziom, a teraz są opuszczone, znikają, rdzewieją, zapadają się w siebie, przemijają….
http://zleoko666-olga23.blogspot.com/
Szymon Obrębowski - perkusista El Bandy, chemik, fotografuje bloki, interesuje się fotografią i filmem, kocha dzieci i kotki norweskie leśne. Tematem jego prac są bloki miejskie, szczególnie te z okresu wielkiej płyty, poczynając od końca lat sześćdziesiątych aż do lat osiemdziesiątych. Te wysokie. W swoich pracach stara się eliminować przyrodę oraz postacie ludzkie, tłem dla zdjęć jest zawsze niebo. Zamysłem podczas pracy nad zdjęciami jest wyeksponowanie prostych relacji geometrycznych oraz kolorystycznych w bryle budynku widocznych z poziomu parteru. Słowa kluczowe które mogą pomóc rozszerzyć pojmowanie jego fotografii to: geometria, beton, rzeźba, szachy, błąd paralaksy, betonowa flota, bajki robotów. Również po raz pierwszy pokaże zdjęcia w Cyklozie.
poniedziałek, 19 października 2009
oraz na pokaz filmu:
Antifa - łowcy (nazi)skinów trailer .
W odpowiedzi na ataki ze strony nazi-skinheadów, młodzież imigrancka i scena alternatywna organizują grupy samoobrony, który szybko zaczynają angażować się w fizyczne konfrontacje ze skrajną prawicą. Grupy te działają na styku polityki i subkultury młodzieżowej - niektóre wywodzą się z ruchu punk i angażują się głównie w ochronę koncertów, inne zaczynają działać politycznie w organizacjach anarchistycznych i zapoczątkowują nurt Red and Anarchist Skinheads, a jeszcze inne są apolitycznymi bojówkami imigranckiej młodzieży z przedmieść zafascynowanymi rodzącą się kulturą hip-hopową.
piątek, 16 października 2009

Na spotkania serdecznie zapraszamy pasjonatów: literatury i sztuki Meksyku, języka hiszpańskiego, salsy i tequili, latynoskiego temperamentu, rozwijania współpracy międzykulturowej oraz wszystkich otwartych na świat!
Wstęp wolny na wszystkie imprezy.
Program i szczegóły na www.bociannopal.wordpress.com/mexifiesta
A u nas, w Cafe Cykloza, w ramach Mexifiesty:
Poniedziałek 19.10, 20:30 -23:00 Wieczór meksykanski: projekcjemultimedialne sztuki meksykańskiej, muzyka, otwarcie wystawy Ulice Meksyku
Środa 21.10, 13:30 -15:30 Meksyk ciąg dalszy Warsztat kroniki miejskiej;
15:30-16.30 Prezentacje książek młodych pisarzy meksykańskich
niedziela, 11 października 2009
Zapraszamy na koncert:

Mary And The Baby Cheeses
sobota 17.10
start 19.30 wjazd 5 pln
poniedziałek, 5 października 2009
Maska twardziela- pionierski film, którego twórcy za cel postawili sowartebie systematyczną analizę związków między popkulturową symboliką, a pojęciem męskiej tożsamości w USA u progu XXI wieku. Ukazuje on, że powszechność przemocy w społeczeństwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach, należy postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości. Męskości w tym wydaniu, który przedstawia się dzisiejszym mężczyznom jako jedyny akceptowany. Film jest bogato ilustrowany przykładami z kultury popularnej od programów typu talk show po imprezy sportowe, od Buntownika z wyboru po Chłopaków z sąsiedztwa, od muzyki country po hip-hop. Film skupia się na realiach amerykańskich, łatwo jednak znaleźć w nim odwołania do naszej, polskiej rzeczywistości. Po filmie zapraszamy na dyskusję. trailer
No i wernisaż tego samego dnia: http://loftconversion.wordpress.com/
Wideo z pierwszego koncertu: http://www.champagneopinions.blogspot.com/
poniedziałek, 28 września 2009
szemrane tango w cyklo...

Zapraszamy w najbliższy piątek 02.10 od 20:00 na "Szemrane Tango", czyli potańcówka z warszafskim folkiem . Muzyke serwuje, prosto z winyli, Dj Szemrany de Volaie... będzie kultura i vegański smalczyk. Zapraszamy wszystkich charakternych klijentóf....
środa, 23 września 2009
CZAD GIEŁDA

03.10.2009, Cafe Cykloza, ul. Hoża 62.
Start od 13.00, wstęp 1pln, sprzedający 3pln.
www.blindedrecs.wordpress.com
potluck na dzień wegetarianizmu

01.10.2009, start godz.18.00, wstęp wolny.
*potluck - wspólny posiłek, spotkanie, każdy uczestnik przygotowuje coś do jedzenia i dzieli się nim z innymi.
poniedziałek, 21 września 2009
poniedziałek, 7 września 2009
Nepali Night...

piątek 25.09
start 20:00
Jesteś ciekawa/y jak wygląda życie mieszkańców w kraju położonym na dachu świata? W którym krajobrazy, dźwięki i zapachy przyprawiają o zawrót głowy? Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki razem z grupą Nepalczyków mieszkających w Warszawie zabierze Cię w podróż do Nepalu. W programie m.in. mini - lekcja języka nepalskiego, pokaz slajdów, film, konkurs.
Wszystkich, którzy mają ochotę posłuchać muzyki z tamtych stron, spróbować specjałów przygotowanych z tej okazji przez grupę Nepalczyków mieszkających w Polsce, a także dowiedzieć się czegoś o historii, kulturze i religii Nepalu, serdecznie zapraszamy.
Od 23 września w Cafe Cykloza możecie oglądać także wystawę foto przygotowaną przez Filipa K.
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
Zapraszamy na wystawę TALL TALES !!!
poniedziałek, 17 sierpnia 2009
UWAGA ! UWAGA ! URLOP!
poniedziałek, 20 lipca 2009
K O N C E R T 28 VII start 19.30

Długo oczekiwany koncert 5000
czyli 100% D.I.Y vegan Hip Hop z Wawy !!!
28 VII start 19.30
no wiec stalo sie. a raczej sie stanie. tak szumnie zwany kambek.
nie rejunjon zaden glupi.
5k jedyny polski wegan rap na kradzionych bitach
(czyz to nie brzmi dumnie?) wraca na parkiet.
to nasza pierwsza po ponad rocznej przerwie i impreza. to juz 3 gig 5k w cyklozie.
pozatym bedzie tez skromne swietowanie urodzin pawla,
ktore beda mialy miejsce 4 dni wczesniej.
wiec robcie torty i leccie do greenplanet po bita smietane.
jesli wszystko pojdzie wg niebianskiego planu bedzie szansa
obejrzec zdjecia z mongolii a moze i innych miejsc w azji.
po przedsmak zapraszam na defekcior.fotolog.pl
jesli rodzo sie stawi a kama nie wydyga
jak poprzednio bedzie tez bitwa, o obrone tytulu mistrza cyklozy hehehe
poniedziałek, 6 lipca 2009
Cykliczne zajęcia muzyczne

Cykliczne zajęcia muzyczne,
które będą się odbywać co dwa tygodnie
w środy w godzinach 11.30 - 12.30.
Będą to zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 5-7 lat, wykorzystujące częściowo integrację sztuk (np rysowanie do muzyki), obejmujące w swym zakresie elementarne zagadnienia muzyczne (nauka nut, wartości muzycznych, elementy rytmiki itp). Zajęcia będą oparte w znacznej części na zabawie. Mają na celu przybliżenie dzieciom podstaw teorii muzyki, uwrażliwienie na muzykę i rozwój inwencji twórczej.
Zajęcia objęte Matronatem Fundacji MaMa, poprowadzi Pani Kornelia...
Oczywiście w Cafe Cykloza będzie obowiązywał w środy zakaz palenia.
czwartek, 25 czerwca 2009
poniedziałek, 15 czerwca 2009
Film Against Gravity: Liczby i marzenia

środa 17.06 start 19:00
Wąskie uliczki Neapolu, niszczejące kamienice pamiętające czasy średniowiecza i kontenery ze śmieciami wystawione wprost na chodniku. W takiej scenerii: kantor loteryjny prowadzony od kilku pokoleń. Pracujące w nim kuzynki wciąż korzystają z tej samej starej książki opisującej zasady gry. Wszystko ma swój numer.
Jeśli przyśnił ci się ojciec chodzący z wiadrem wody, wybierasz: 81 (ojciec), 53 (stopa), 39 (woda) i 4 (wiadro). Mieszkańcy Neapolu wierzą we wszelkie teorie o tajemniczym znaczeniu liczb. Salony lotto i bingo są najczęściej odwiedzanymi przez tamtejszych graczy. Wśród klienteli loterii są i emeryci, i bezrobotni, i ciężko pracujący robotnicy. Wszyscy nie grzeszą zamożnością, bo Neapol nigdy nie był jej synonimem. Niektórzy obstawiają te same numery przez całe życie wiążąc je z ważnymi dla siebie faktami. Inni grają liczbami, które w danej chwili mają dla nich znaczenie. „Nigdy nic nie wygrałam na te numery, ale zawsze na nie stawiam” – mówi jedna z bohaterek. „Loteria nie uczyni cię bogatym. Ale zawsze czekasz na swoje szczęście” – dodaje inny. Neapolitański historyk szuka źródeł tych fascynacji w kulturze przedchrześcijańskiej, numerologii i Kabale. Film przywołuje klimat kina neorealistycznego: czarno-białe zdjęcia, wąskie uliczki z powiewającym z balkonów praniem.
środa, 10 czerwca 2009
poniedziałek, 8 czerwca 2009
są do kupienia książki wydane przez
Fundacje MaMa:
O mamie, która połknęła budzik
M. Tutak i M. Goll
Co to znaczy być matką w Polsce
pod red. A. Pietruszki-Dróżdż i M.Gałysz-Wróbel
sobota, 6 czerwca 2009

The Future of Food
środa 10.06 start 19:00
The Future of Food to doskonałe spojrzenie na problemy związane z żywnością modyfikowaną genetycznie, na toczącą się w tej sprawie debatę, na skutki i zagrożenia GMO, na przyszłość naszego jedzenia...
Więcej o filmie na stronie www.thefutureoffood.com
czas trwania filmu: 88 minut + extras (ok. 30)
Film pokazywany będzie w języku angielskim :-(
Pokaz zdjęć z Meksyku.
o 19:30 na pokaz zdjęć z Meksyku
Agaty Chęcińskiej .
poniedziałek, 1 czerwca 2009
Film Against Gravity: Klasztor. Pan Vig i zakonnica
Klasztor. Pan Vig i zakonnica
reż. Pernille Rose Grønkjær, Dania, 84 min, 2006
„Klasztor. Pan Vig i zakonnica” to historia 82-letniego, Pana Viga, który nigdy nie zaznał w swoim życiu miłości i Siostry Amwrioszy, młodej rosyjskiej zakonnicy, która, przez przypadek lub za sprawą przeznaczenia, stałą się częścią jego życia. Ten film to niezwykła metafora na temat różnic między ludźmi oraz pokazanie, iż całkowicie odmienne światy mogą ze sobą pięknie współistnieć. Spotkanie sacrum z profanum, Wschodu z Zachodem, kobiety z mężczyzną, szczęścia ze smutkiem.
czwartek, 28 maja 2009
Wystawa plakatów z nowej kampanii Vivy!

wystawę plakatów promujących nową kampanię Vivy!:
Chów przemysłowy śmierdzi.
Zaprezentujemy Wam najlepsze prace wybrane przez jury spośród 30
zgłoszeń nadesłanych na konkurs.
Otwarcie wystawy czwartek 4 czerwca o godzinie 20:00.
Plakaty podziwiać będziecie mogli do 29 czerwca.
Zapraszamy na filmy: Polscy Sprawiedliwi i Rodzina wypędzonych

wtorek 02.09 start 20:00
Polscy Sprawiedliwi - reż. Julia Popławska
(TVP 2008) czas: 25 min
Film powstał we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich.
- Jedno uratowane życie - to tak jakby uratować cały świat - te słowaprzypomni Ryszard Zieliński, który wraz z rodzicami ukrywał przemyconą z warszawskiego getta rodzinę żydowską.
zdj. Magda Kowalczyk
(Instytut Adama Mickiewicza 2008)