niedziela, 12 kwietnia 2009

Uniwersytet Krytyczny: Anarchiści w ruchu spółdzielczym

Uniwersytet Krytyczny: Anarchiści w ruchu spółdzielczym
sobota 18.04, godzina 16:00
Cafe Cykloza, ul. Hoża 62


W ramach Uniwersytetu Krytycznego zapraszamy na wykład Adama Duszyka o anarchistach w ruchu spółdzielczym. Poznamy podstawy ideologiczne samorządności pracowniczej, kooperatywizu. Zapoznamy się z dorobkiem ideowym i praktycznym anarchistów działający na rzecz ruchu spółdzielczego.

Adam Duszyk – polski historyk, doktor nauk humanistycznych, od 2007 prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 zakończył studia doktoranckie na UMCS i otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Jan Wolski (1888-1975). Życie i działalność. Jest nauczycielem VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Specjalizuje się w tematach związanych ze spółdzielczością w Polsce w XIX i XX wieku oraz ideologią anarchizmu. Za swoje osiągnięcia naukowe odznaczony w 2002 Brązowym Krzyżem Zasługi.

Autor ostatnio wydanej książki Ostatni Niepokorny Jan Wolski 1888-1975
Współautor książki Szkice z dziejów polskiego ruchu spółdzielczego

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jan Wolski (1888-1975) był wybitnym działaczem spółdzielczym i społecznym, należał do rzadko spotykanej już dzisiaj "formacji niepokornych". Silne więzi łączyły Wolskiego z ruchem socjalistycznym, ale był on przede wszystkim, polskim, ideowym anarchistą. Wypracowaną przez siebie, dość oryginalną doktrynę anarchizmu kooperatystycznego traktował, nie tylko w wąskim, ekonomicznym tego słowa znaczeniu, lecz przede wszystkim jako środek do przebudowy porządku społecznego i poprawy warunków życia w wolnym społeczeństwie.

Był niekwestionowanym nestorem polskiej spółdzielczości pracy, wybitnym jej teoretykiem i przez dziesiątki lat aktywnym działaczem. Przed wojną wydał on drukiem kilkaset artykułów. Jego książki tłumaczone były na wiele języków, w tym na japoński. Statuty spółdzielni pracy, jakie opracował w okresie międzywojennym, obowiązywały jeszcze przez długi czas po wojnie. Działał w Klubie Krzywego Koła, Towarzystwie Kultury Moralnej i wielu innych ważnych dla historii i kultury towarzystwach. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody za swój wkład w pracę na niwie polskiej spółdzielczości. Jego poglądy dotyczące samoorganizowania się społeczeństwa podejmowane były przez późniejszy KOR oraz miały ogromny wpływ na kształtowanie się idei Rzeczpospolitej Samorządnej z programu gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Dla władz PRL-u był człowiekiem niewygodnym, jego poglądy nie mieściły się, bowiem w koncepcjach "nowych architektów przyszłości". Tę walkę w imię prawdziwych i szczerych idei przypłacił jednak społecznym zapomnieniem. Skutecznie izolowany miał trudności ze znalezieniem sobie pracy, nie mówiąc już o publikowaniu czegokolwiek.